Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odchov Pterinochilus murinus

11. 12. 2007
Odchov Pterinochilus murinus

Pterinochilus murinus ( Pocock 1897)

Podčeleď: Harpactiriinae
Výskyt: Afrika - Keňa, Tanzanie, Uganda, Mozambik, Zambie
Velikost:
V rozpětí nohou okolo 13cm , v tělě cca 65 mm
Teplota: 25-30°C
Vlhkost: 50-70%

V chovu postačí terarium o rozměrech 30x20x20 cm , ve kterém si většinou postaví úkryt v podobě roury u některé z bočních stěn.Ale na škodu není i menší terarium, které si celé zapřede.Pro jeho toxicitu a agresivitu by neměl být chován začátečníky.Chovatelsky však náročný není.
Obrazeksamice před pářenímPáření a odchov

Svou adultní samici jsem koupil od kamaráda ze slovenska a chovám ji v terariu o rozměrech 30x22x25 cm (dxvxš).

28.července 07 - se mi dostal do rukou samec,které ho jsem nakrmil a počkal na jeho přečerpání.Samice byla taktéž zakrmena.

2.srpna 07 - Jsem zkusil první páření.Samec který byl do té doby chován v krabičce od cvrčku, byl vpuštěn do terária a čekal jsem s vařečkou u pootevřeného teraria co se bude dít.
Samec ihned po vpuštění začal zkoumat terarium.Po chvíli zkoumání se začal mírně chvět a postupoval k úkrytu samice, před nímž se zastavil.Chvění začalo nabírat na intenzitě a samice začala pomalu vylézat ze svého ,,hnízda''.Samice vylezla a začala velmi silně a intenzivně bubnovat.Samec se k ní začal přibližovat a když k samici přistoupil, začala samice široce rozevírat chelicery.Samec ji ihned nadzvihl a opakovaně ji levým a pravým embolusem pářil.Nejdelší vložení embolusu do samice bylo 25ti sekundové.Po 7 minutách páření samec odskočil a vyběhl z teraria kde jsem jej ihned odchytnul.Samice zůstala ještě asi 5 minut stát a po důkladném očištění zalezla zpět do hnízda.Při celém páření jsme nezaznamenal ani náznak agresivity vůči samci.

8.srpna 07 - se samec přečerpal, takže jsme se rozhodl ještě o přepáření.Ihned po vpuštění do teraria samice začal velmi silně a intenzivně bubnovat a silně se chvěl.Po boční stěně teraria došel až k úkrytu samice a vylákal ji ven.Samice se ani nezachvěla a ani nebubnovala a ihned lezla směrem k samci ,který byl stále na boční stěně.Začali opět bez problémů pářit.Po 2 minutách páření ,ale najednou z boční stěny spadly a samice se ihned do samce zakousla.I přes mé usílí jí ho vzít se mi samce nepodařilo zachránit.

10.srpna 07 - jsem samici nakrmil pěti dospělci cvrčka domácího.
20.srpna 07 - samice už nepřijímá potravu
23.září 07 - se samice zapředla ve svém hnízdě, které má tvar roury
24.září 07 - jsem dostal ten nejlepší dárek k narozeninám v podobě krásného kokonu, který přes noc vytvořila
25.října 07 - jsem se samici rozhodl kokon odebrat.Nácházelo se v něm 57 L1.Nastřižený kokon je umístěn do krabičky na vlhky kapesnik a dal jsme jej pod lampičku.
Obrazek
odebraný kokon1.listopadu 07
- L1 se bez ztrát svlékly do L2
25.listopadu 07 - se L2 svlékly opět bez ztrát svlékly do 1sv, které byly následně umístěny do filmovek.

Obrazek


1sv P.murinus + svlečky L2

Celá snůška byla teda 57 jedincu a v kokonu jsem nenašel ani jedno neoplozené nebo shnilé vajíčko.Ztráty za celou dobu nulové.Odchov poměrně jednoduchý, ale na páření potřebují klid.Přeji všem hodně úspěchů v chovu.

Zbyněk ,, T3RRoR-ist'' Volejník


Použítá literatura: František Kovařík - Svět sklípkanů
internetový server www.sklípkani.cz 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář